A BeLin 7.0 kiadás az Ubuntu 20.04.6-os hosszú támogatottságú kiadásra épül, az Ubuntu 20.04-es verzió 2025. áprilisáig támogatott.
Ha rendelkezik Ubuntu One fiókkal, az Ubuntu 20.04 alapú kiadásokhoz ingyenesen igényelhető öt gépre szóló Ubuntu pro kiterjesztett támogatás, melynek segítségével a kiadás támogatottsági ideje 2030 áprilisáig meghosszabbítható.
A BeLin 7.0 kiadás GNOME alapú változata a 3.36-os verziót, a Mate alapú változat a Mate asztali környezet 1.24-es verzióját tartalmazza.
A BeLin 7.0 kiadás lemezképei már a Liblouis Braille megjelenítő komponens legfrissebb, 3.27.0 verzióját tartalmazzák. Mind a hagyományos irodalmi Braille megjelenítés, mind a rövid írású Braille megjelenítés továbbfejlesztésre került a korábbi Liblouis 3.10.0 verzió óta.
A Braille-megjelenítésben támogatott lett matematikai tartalmakban a görög betűk megjelenítése, ezen kívül nagymennyiségű szöveges tartalmak elemzése alapján új Braille-kivételek lettek hozzáadva a teljes és rövid írást támogató Braille-táblázatok kivétel listáihoz. A Liblouis komponens újabb verziói három havonta követik egymást, melyeket a köztes időszakokban letölthető csomagfrissítések formájában teszünk elérhetővé a felhasználók számára.
A Liblouis összetevő mellett frissült a Liblouisutdml nyílt forráskódú komponens, mely számos hibajavítást kapott a korábbi 2.7.0 verzió megjelenése óta. Ezt az összetevőt használja az Infoalap Braille-szerkesztő alkalmazás is.
A BeLin 7.0 kiadáshoz az Orka Képernyőolvasó 44.1-es verzióját tettük elérhetővé. A korábbi BeLin 6.0 alapú kiadásokban a képernyőolvasó 3.32-es verziója volt elérhető, az azóta megjelent új képernyőolvasó verziókban jelentős fejlődések történtek.
Néhány ezek közül a teljesség igénye nélkül:
Tovább fejlődött a 3.32-es verzió óta a Braille-megjelenítés számos alkalmazás használatakor.
A webböngészéskor az ARIA párbeszédablakok most már megjelenítésre kerülnek, számos új ARIA vezérlőelem kimondása és kezelése vált elérhetővé.
Tovább fejlődött a webböngészés sebessége a Firefox Webböngésző használatakor, tovább fejlődött a MATH ML kifejezések kimondása is.
Az Electron alapú alkalmazások felhasználói felületének kezelése alapszinten támogatott lett, emiatt használhatóvá váltak alap szinten pl. a Chrome alapú webböngészők, a Skype csevegő alkalmazás, és más, Electron alapú eszközkészletet használó alkalmazások.
Az Orka Képernyőolvasó számos hibajavítást kapott a 3.32-es verzió óta, melyek a Libreoffice irodai programcsomagot, a Thunderbird levelező klienst, és sok más alkalmazást érintenek.
Az Orka számos új funkciót kapott, melyekhez alapértelmezetten nincsenek definiálva billentyűtársítások. Érdemes átnéznie az Orka grafikus beállítások párbeszédablak billentyűtársítások lapfülén található nincs kiosztva fanézetben levő funkciókat.
A BeLin 7.0 kiadás használata esetén is az irodalmi braille támogatás alapértelmezetten engedélyezve lett, és a magyar irodalmi braille tábla az alapértelmezetten kiválasztott tábla.
Alapértelmezetten az Orka képernyőolvasó a Braille kurzornál levő szót számítógépes Braille alakban jeleníti meg, mely zavaró lehet, ha hosszabb szövegeket olvas a braille-kijelzőn. Az Orka grafikus beállító párbeszédablak braille lapfülén a kurzornál levő szó megjelenítése számítógépes braille alakban jelölőnégyzettel szabályozható, hogy a kurzornál levő szó milyen formátumban jelenjen meg a kijelzőn. A BeLin 7.0 kiadásban alapértelmezetten ez a jelölőnégyzet nincs bejelölve, így a kurzornál levő szó is irodalmi braille alakban jelenik meg, megkönnyítve ezzel a hosszabb szövegek olvasását.
Az Orka képernyőolvasó alapértelmezetten nem képes a különböző vezérlőelemek gyorsbillentyű információit megjeleníteni a braille-kijelzőn. A belin 7.0 kiadásban az Orka grafikus beállító párbeszédablak braille lapfülén a gyorsbillentyűk megjelenítése jelölőnégyzettel szabályozható, hogy a menük és vezérlőelemek gyorsbillentyűi megjelenítésre kerüljenek-e. Ez a jelölőnégyzet alapértelmezetten be van jelölve.
A látássérült felhasználók körében mindig is népszerű volt a LIOS (Linux-intelligent-ocr-solution) karakterfelismerő alkalmazás, mely nem rendelkezett magyar nyelvű felhasználói felület és súgó fordítással.
A Lios egy ingyenes és nyílt forráskódú szoftver a nyomtatott dokumentumok szöveggé konvertálásához egy szkenner vagy kamera használatával. Képes szöveget előállítani más forrásokból is, például képek, Pdf fájl, vagy egy képernyőkép. A program teljes akadálymentesítést nyújt a látássérült felhasználóknak. Az alkalmazást Python3 nyelven készítik a fejlesztők, és GPL3 licenc alatt adják ki. A program nagyon sok lehetőséget nyújt, pl. töb dokumentum automatikus szkennelését, a szkenner fényerejének optimalizálását, képek importálását és felismerését, a beszkennelt dokumentum exportálását PDF dokumentumba, stb.
A honosítás és az alkalmazás teszteléséért köszönetet kell mondanunk Dr. Simon Gergelynek és Héli Tamásnak.
Korábban már része volt a régebbi BeLin kiadásoknak az OCRFEEDER alkalmazás is, ennek az alkalmazásnak is frissült a felhasználói felület és súgó felület fordítása. A frissített fordításokat a GNOME fordítói rendszeren keresztül visszajuttattuk az alkalmazás forráskódjába, hogy más Linux terjesztést használó felhasználók is használni tudják a frissített felhasználói felület és súgó fordítást.
Jelenleg folyamatban van a látássérült felhasználók körében népszerű Thorium Reader E-könyv olvasó alkalmazás honosítása is.